środa, 4 maja 2016

Kiedy można powiedzieć o trądziku?

Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet.Ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne.
Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko?
Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery.
Najbardziej wrażliwe stają się w okresie dojrzewania jednak u niektórych mogą się uwrażliwiać również w późniejszych okresach życia w wyniku zmian hormonalnych, zaburzeń immunologicznych, stresu, życia w pośpiechu, złej diety. Wtedy zaczynają produkować łój prozapalny. Trądzik nie jest wiec chorobą, to fizjologia.
Leczenie trądziku nie jest jednorazową sprawą i wymaga długich lat pracy nie tylko z dermatologią ale może również wymagać od pacjenta skorzystania z pomocy dermatologii estetycznej. Osobiście wiem, że moja siostra po wielu latach walki z trądzikiem i testowaniu nowych sposobów wybrała się po prostu na usuwanie blizn po takim trądziku. Było to kilka zabiegów które spowodowały uwypuklenie tych wgłebień - blizn i skóra wygląda zupełnie inaczej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz